Pandemi Nedeniyle Arsaya Yoğun Talep Artışı Oldu.

 

Pandemi nedeniyle arsaya yoğun talep artışı oldu.

Pandemiyle birlikte toplu ortamlarda olmaktan kaçınan insanların müstakil konutlarda oturma ilgisi iyice büyüdü. Buda haliyle arsa satışlarına yansıdı.

 

Pandemi sonrası müstakil konutlara talebin artmasıyla aylık 80-90 bin olan konut dışı gayrimenkul satışı 135 bini aştı. Artan taleple birlikte son bir yılda arsa fiyatları yüzde 47’ye varan oranda yükseldi.

 

Gayrimenkul alanında satış payı en yüksek; konuttur. Konut dışı gayrimenkuller (dükkan, arsa, ofis, tarla gibi)ikinci plana kalıyor. Fakat hayatı olumsuz etkileyen pandemi süresi emlak açısından arsayı olumlu etkiledi. Uzmanlara göre yılın ikinci yarısında aylık 80-90 bin adet olan konut dışı gayrimenkul satışlarının 135 bine kadar çıktığını belirtti.

 

Konut ve konut dışı gayrimenkul satışı pazarını 3 yıldır incelediklerini belirten İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık (İGD) Sorumlu Değerleme Uzmanı Ahmet Büyükduman, “Bu yıl haziran ayına kadar bakıldığında konut satışlarının ezici üstünlüğü var. Dönem dönem iniş çıkışlar olsa da her zaman aslan payı konutta. Ancak 2020 Haziranda tablo değişti. O güne kadar ortalama 80-90 bin bandında olan, nadiren 100 bine çıkan konut dışı satışlar hızla yükselişe geçti. Haziran’da 122 bin 397, Temmuzda 135 bin 822, ağustosta 133 bin 578, Eylülde 134 bin 184, ekimde 123 bin 735, kasımda ise 109 bin 828 adet konut dışı satış oldu. Hatta ekim ayında konut satışının da üzerine çıkıldı. Ticari gayrimenkul piyasasında yaşanan durgunluk nedeniyle bu satışların büyük oranda arsa tarla satışı olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sonrası müstakil konutlara talebin arttığını belirten Ahmet Büyükduman, “Konut dışı gayrimenkul piyasasındaki bu sıra dışı hareketliliği pandemi etkisiyle bağlık bahçelik alanlara dönüş trendinin bir göstergesi olarak yorumluyoruz. Uzaktan çalışma pratiğinin de hayata geçmesiyle sahil bantlarında müstakil ev yaşamına yönelik talep de bu değişimde etkili oldu” ifadelerini kullandı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz