Türkiye Hanehalkı Finansal Algı ve Tutum Araştırması yatırım aracı yüzde 81 ile gayrimenkul olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından yaptırılan “Türkiye Hanehalkı Finansal Algı ve Tutum Araştırması” sonuçlarına göre, Türk halkının en memnun olduğu ve güvendiği yatırım aracı yüzde 81 ile gayrimenkul olarak belirlendi.

Halkımızın en memnun olduğu ve güvendiği yatırım araçlarının başında yüzde 81 ile gayrimenkul geliyor.

 

Sektör temsilcileri, gayrimenkul memnuniyetinin ana sebeplerinin “değer kaybının olmaması”, “değer artışı” ve “barınma ihtiyacı” olduğunu belirtiyorlar.

 

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından 15 bin 41 kişinin katılımıyla yaptırılan “Türkiye Hanehalkı Finansal Algı ve Tutum Araştırmasında” , vatandaşların en memnun kaldığı yatırım aracının gayrimenkul olduğu ortaya çıktı.

 

Türk halkının altın ve Dövizden (dolar, Euro vb. ) daha çok gayrimenkul yatırımından memnun olmasının konutun kazandığı değerle ilgili olduğunu ifade eden sektör temsilcileri, gayrimenkulün değer kaybetmeyerek uzun dönemde de hep kazandırdığını, ayrıca vatandaşların barınma ihtiyacı nedeniyle bu yatırımdan vazgeçemediğini belirtiyor.

 

“Her daim güvenli Liman Gayrimenkul”

 

Gayrimenkulün, kısa ve uzun vadede kazandırdığı primin yanı sıra kayıplara izin vermediği bilinilmekte , gelecek vadeden bir yatırım aracı olmasının bunda çok büyük payı bulunuyor.

 

“GAYRİMENKULDE RİSK DÜŞÜK, HER ZAMAN KAZANDIRIR”

 

Uzmanlar ; “Gelişmekte olan ülkelerde emlak daha hızlı değerlenir ancak gelişmiş ülkelerde bile emlak en önemli ve talep gören yatırım aracı. Nitekim resmi verilere göre, İngiltere’de 2010’da 160 bin sterlin olan ortalama ev değeri, 2020’de 230 bin sterlin olmuş. Bu ülkede 2000’de ortalama ev değeri 81 bin sterlinmiş. Yani 2000’de alınan evin 3 kat değerlendiğini görüyoruz. Gelişmekte olan ülkelerde ise değerlenme daha hızlı. Nitekim kira çarpanı İngiltere’de 36 yıl, Türkiye’de 21 yıl. Fırsat ve yatırım değeri daha da yüksek. Dolayısıyla tüm zamanlar için gayrimenkulün net ve yüksek bir getiri sağladığı açık bir gerçek.” Şeklinde yorumluyor.

 

“ARTIK ARAŞTIRARAK BİLİNÇLİ GAYRİMENKUL YATIRIMI YAPILIYOR”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz