Dubleks Daire Tipleri: Ters Dubleks Nedir?

Yeni ev almak isteyenlere, özellikle geniş ailelere önerilen ev tiplerindendir. Dubleks daireler kullanış açısında da kalabalık ve rahatına düşkün aileler için birinci planda oluyor.

Özellikle internet ilanlarında da yer alıp merak konusu olan ters dubleks nedir? Diğer dubleks dairelere göre daha uygun fiyatlı olmasının sebebi nedir?

Dubleks daireler, bilindiği üzere içerisinden merdiven gecen iki katlı dairelere verilen addır. Bu daireler özelliklerine göre; çatı dubleksi, ara kat dubleksi ve ters dubleks olmak üzere 3’e ayrılır.

·       En üst katta yer alan dubleks dairelere çatı katı dubleksi adı verilmektedir. Bu dairelerde açık teras, kapalı teras ya da çatı katı seçenekleri bulunur.

·       Dubleks dairenin iki ara kat arasında yer alması durumunda ise ara kat dubleksi adı verilir. Mesela binanın birinci ve ikinci katında yer alan ancak içten merdiven ile birbirine bağlanan daireler ara kat dubleks olarak geçer.

·       Dubleks dairenin giriş kat ve bir alt katta yer alması durumunda ise ters dubleks adı verilir. Neden bu isim veriliyor? Sebebi diğer dublekslerde olduğu gibi merdivenler çıkmak için değil inmek için kullanıldığındandır. Bu tip daireleri alırken dairenin alt katının kottan alıp almadığı, alt katta yer alan pencerelerinin ışık alıp almadığı, karanlıkta mı kaldığı ve rutubet, nem gibi sorunlar olup olmadığı incelenmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz