Yaşanan Depremler, Zorunlu Deprem Sigortasına İlgiyi Artırdı.

Zorunlu deprem sigortalı konut sayısı artıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin birçok farklı şehrinde yaşanan depremler, deprem sigortasına ilgiyi artırdı.

 

2020 yılında Türkiye’nin birçok bölgesinde depremler meydana geldi. Bu depremlerde can kaybının yanı sıra mal kayıpları da yaşandı. Çok sayıda depremin yaşanması sonrasında insanların zorunlu deprem sigortasına daha fazla ilgi gösterdiği görüldü.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, geride bıraktığımız yılın zorunlu deprem sigortası rakamları hakkında değerlendirmelerde bulundu. 2020 yılında en çok poliçenin İzmir depreminin yaşandığı 30 Ekim’den sonra Kasım ayında yapıldığını belirten Özelmacıklı, “2020 yılı Kasım ayında 971 bin 895 zorunlu deprem sigorta poliçesi düzenlendi. 2020 yılında 9 milyon 992 bin seviyesine ulaşan poliçe sayısı ile bir önceki yıla göre yüzde 5,3 artış yaşanmış oldu. 2021 yılında kesilen poliçeler ile de 10 milyon sınırı aşılmış oldu” diye konuştu.

2021 yılında zorunlu deprem sigortalı evler için ödenecek en yüksek teminat bedeli 268 bin TL’ye çıktığını belirten Özelmacıklı, “Betonarme konutlar için metrekare birim maliyet değeri ise bin 268 TL’ye yükseltildi. DASK, depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları teminat altına alıyor. Bu aşamada da aslında arsa bedeli değil sadece taşınmazın yeniden inşa bedeli teminat altına alınıyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz