Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Alıcının ve Kiracının Yapması Gerekenler

Merak edilen konular arasında sıkça sorulan konulardan birisi de satılan evde kiracının durumudur. Bunun için neler yapılması gerekiyor, dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Kimse anlaşmazlıklar yaşansın istemez. Öncelik tabii ki de iki tarafında aynı noktada buluşup kararlar almasıdır. Aksi takdirde olması gerekenler aşağıda ki başlıklarda anlatılmıştır.

Satın alınan evde oturan kiracı bulunuyorsa, kiracının çıkması için uygulanması geren prosedürler vardır. Bunlar yasalarla belirlenmiş kurallardır. Anlaşmazlık olduğu durumlarda uygulanır.

 

SATILAN EVDEN KİRACI NE ZAMAN ÇIKAR?

Satılan evdeki kiracının tahliyesi için önemli kriterlerden biri de konutu satın alan kişinin kiracıya durumu bildiren ve tahliyesini talep eden ihtarname göndermesidir. Bu ihtarnamenin gönderilmemesi durumunda kira sözleşmesi şartları ile süreç ilerler. Yani taşınmazın satışını takip eden 1 aylık süre içinde ihtarname gönderilmezse kira sözleşmesi bitimine kadar kiracı evde oturmaya devam eder.

İhtarnamenin gönderilmesi durumunda ise kiracının evi tahliye etmesi için 6 aylık süre tanınır. Satılan evden kiracının tahliyesi için 6 aylık bekleme süresi bulunmaktadır.

SATILAN EVDEKİ KİRACININ HAKLARI NELER?

Satılan evde olan kiracı ne yazık ki devam eden kira sözleşmesi bulunsa dahi evi boşaltmakla yükümlüdür. Bu noktada kiracıya taşınmazın satıldığını bildiren ihtarnamenin yollanması halinde 6 ay içerisinde taşınması gerekmektedir.

Kiracının 6 aylık süresini doldurmasına rağmen evini boşaltmaması durumunda ise ev sahibi kiracının tahliye davası için süreci başlatır. Tahliye davası süreci ile kiracı evden çıkarılır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz