İkna Kabiliyeti Olan İnsanların İş Hayatında ki Artıları

İkna kabiliyeti: Karşındakinin düşüncelerini, kararlarını ve eylemlerini kendi arzularıyla razı etme durumudur. Kime, nasıl hitap edilmesi gerektiğini bilmek lazımdır. İkna kabiliyeti olan insanlar karşısındakini iyi dinler, anlar ve neler söyleyebileceğini tahmin eden kişilerdir. İkna kabiliyeti iş hayatında hemen hemen her kapıyı açan altın anahtardır. İyi kullanabilmek için bunun farkında olmak gerekir. Doğru zamanda doğru cümleleri kurarak cevaplar verdiğiniz takdir de karşınızdakini ikna etmeyi başarırsınız. İş hayatınızda önemli artıları olacak bu özellik kimilerinde doğuştan olsa da bazılarında eğitim gerektirebilir. Bunun için gerekli yerlerden eğitim alındığı zaman kariyeriniz açısından büyük bir gelişime yol açar. İkna kabiliyetini geliştirmek için bazı yollar şunlardır.

Görüşmelerinizi yüz yüze yapmayı tercih edin: Bu yöntem en eski işe yarayan kuraldır. Araştırmalara göre yüz yüze yapılan görüşmelerde ikna etme sürecinin daha başarılı sonuçlar verdiği ortaya çıkmıştır. Beden dilinizi kullanarak, akıcı konuşmak avantajınıza olacaktır. Jest ve mimiklerinizi abartısız olmak suretiyle kullanmanız kalıcı bir etki bırakabilir.

Cümlelerinizi açıklayıcı ve net ifade edin: Anlatılmak istenen konuya açık ve net giriş yapmalısınız. Kimse konuşma esnasında lafın uzamasını istemez. Bu karşı tarafı olumsuz yönde etkileyebilir. Kendinizden emin şekilde özgüvenli şekilde ilerleyin. Bu durumun karşılıklı diyalog şeklinde geçmesinde fayda var.

Kendinizden emin olun: Haklı olduğunuzdan emin olun. İkna kabiliyetini geliştirme yollarında bu yer alır. Bu yüzden kısa ve net cümlelerle anlatmak istediğinizin çok önemli olduğunu benimser.

Zamanı iyi kullanmak gerekir: Zaman yönetiminde başarılı olmanız gerekir. Bir tek kendi zamanınızı değil karşı tarafında zamanını kullandığınızın farkında olun. Etkili olabilmek için kısa yollardan anlaşılır cümlelerle başarılı olun.

Samimi ve güvenilir olmak gerekir: Samimiyetin bir ölçüsü olması gerektiğini unutmayın. Karşınızdakine etkili olmak için bu önemlidir. Laubali olmamak gerekir. Güveninizi kazanan kişi  zaten sizi samimi bulacaktır.

Olumluyu ve olumsuzu paylaşmanız gerekir: Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre, bir veya iki karşıt durumu paylaşmak, kişinin sadece kendi fikrinde ısrar etmesinden daha ikna edici sonucu elde edilmiştir. Ortaya çıkacak muhtemel olumsuzlukları paylaşın. Fikir alışverişi yapın. Ardından da halı olduğunuzu göstermeye çalışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz