EMLAK ÇEŞİTLERİ – Gayrimenkul sektöründe emlak çeşitleri nelerdir?

Gayrimenkul sektöründe emlak çeşitleri beş başlık altında toplanabilir.

Bu sınıflandırma yapılırken;

Emlakların özellikleri,

Pazardaki satın alma davranışları,

Tüketicilerin beklentileri,

Yatırım fırsatları,

Yasal zorunluluklar

Ve diğer etkenler dikkate alınmaktadır.

 

Bu kapsamda emlaklar;

• Konutlar

• Ticari amaçlı emlaklar

• Endüstriyel amaçlı emlaklar

• Tarıma yönelik emlaklar

• Özel amaç teşkil eden emlaklardır.

 

Konutlar:

Konutlar, özel kullanıma hitap eden ve temel barınma ihtiyacına yönelik olarak üretilen her türlü emlağı kapsamaktadır. Bu açıdan, konut, sahiplerine sosyal, ekonomik ve diğer açılardan fayda sağlayan bir emlak ürünüdür. Aynı zamanda, kiralama, satma ve devredebilme özellikleri olan konutlar, ülkemizde pazar payı önemli olan ve inşaat sektörüne olumlu ivme kazandıran bir ürün yelpazesidir.

 

Ticari Amaçlı Emlaklar

Adından da anlaşılacağı üzere bu tür emlaklar, ticari amaçlara yönelik olarak emlak ürünlerinin alımı, satımı, kiralanması ve bu süreçlerle ilgili yönetimsel faaliyetleri kapsamaktadır. Özellikle emlak ürünlerinin yatırım özelliği göz önüne alındığında, ticari amaçlı emlaklar önem arz etmektedir. Ticari amaçlı emlak kapsamına tüm emlak ürünleri girmektedir.

Ticari emlak, bu açıdan, konutları da kapsamaktadır. Değiş tokuş işlemlerinin olduğu tüm süreçlerde, ticari amaçlı emlaklar söz konusudur.

Endüstriyel Amaçlı Emlaklar

Endüstriyel amaçlı emlaklar genel olarak; endüstriyel süreçler olan üretim, depolama ve dağıtım gibi süreçlerde kullanılan tesisler, işletmeler, varlıklar, taşınmazlar ve bunların tümüyle ilgili olan emlak ürünlerini kapsamaktadır. Bu açıdan, endüstriyel amaçlı emlakların ticari özellik taşıyor olması çok doğaldır. Endüstriyel amaçlı emlaklara örnek olarak; fabrikalar, üretim merkezleri ve tüm endüstriyel ürün üretimine destek olan taşınmazlar verilebilir.

Ticari ve endüstriyel amaçlı emlakların çoğu zaman birbirine karıştırıldığı gözlemlenmektedir. Ürünler endüstriyel emlaklarda üretilmektedir, ticari emlaklarda ise satış süreci gerçekleşmektedir. Bu açıdan ticari ve endüstriyel amaçlı emlaklar birbirinden ayrılmaktadır.

 

Tarıma Yönelik Emlaklar

Tarıma yönelik emlaklar, tarım ve tarım süreçlerinde kullanılan tüm emlak ürünlerini kapsar. Bu kapsamda, tarım faaliyetlerinde kullanılan bağlar, bahçeler, çiftlikler, tarlalar ve tarım faaliyetlerinin gerçekleştiği tüm emlak ve ürünleri tarım amaçlı emlaklar olarak değerlendirilir. Tarıma yönelik emlak ürünlerinin alımı, satımı, kiralanması ve ticari olarak değerlendirilmesi de mümkündür.Aynı zamanda tarıma yönelik bazı emlak ürünlerinin, daha sonraki yıllarda diğer emlak ürünleri olan ticari amaçlı, konut amaçlı, endüstriyel amaçlı emlaklar kapsamında kullanılması mümkündür. Mesela günümüzde 2B arazilerinin satışa çıkarılması, tarıma yönelik bazı arazilerin kamulaştırılması süreci ve buna benzer örnekler, tarıma yönelik emlakların daha sonra kullanım alanlarının değişebileceğini göstermektedir.

Özel Amaç Teşkil Eden Emlaklar

Özel amaç teşkil eden emlaklar; okullar, golf merkezleri, ibadethaneler, mesleki kurs yerleri gibi özel amaçlara hitap eden emlakların bütünüdür.

Özel amaçlı emlakların alım ve satım işlemleri pek sık olmadığı için ve özel bir amaca (çoğu zaman ticari amaç hariç olmak üzere) hitap ettiğinden dolayı değerlerinin hesaplanması da zordur.


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz