Covid-19 la Mücadele de Önemli 14 Kural

Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri üzücü kayıplar yaşadık. Ailemiz, komşumuz, akrabamız, arkadaşlarımız en yakınlarımızda ve hatta kendimizde görmek bizleri korkuttu. Tedbirleri elden bırakanlarda oldu hemen müdahale edildi. Kısacası bu süreç yorucu, sıkıcı, üzücü ve zor da geçse temizlik kurallarına uyarak tamamen geçeceği zamanlarda gelecek. Temizlik imandandır. Bizler eminim bu durumdan 14 kurala da uyduğumuz zaman kolayca atlatacağız. Aslında normal hayatımızda uyguladığımız rutinlerimizi ekstra dikkat gerektiren kurallar. Maske, mesafe, hijyen 🙂

 1. Eminim öncesinde de devamlı yaptığımız ve şimdi ekstra dikkat gerektiren bir madde. Elleri sık sık yıkamak. 20 dk. boyunca su ve sabunla ovalayarak yıkamak.
 2. Yine normalde de dikkat ettiğimiz kural. Nasıl grip, nezle olan kişilerle aramıza mesafeler koyuyorsak şimdi de 3-4 adım mesafe koymak.
 3. Olduğun ortamı devamlı havalandır.
 4. Kıyafetlerimizi 60-90 derece aralığında normal deterjanlarımızla yıkamak.
 5. Herhangi belirtin olduğu zaman (ateş, öksürük, nefes darlığı vb.) kimseyle temas etmeden maskeni de takarak sağlık kuruluşuna gitmek.
 6. Hapşırma ve öksürme esnasında tek kullanımlık mendiller kullanılmalı. O an yoksa dirsek içi kullanılmalı.
 7. Ortak kullanılan alanları devamlı deterjanlı ve suyla temizleyin. Lavabo, armatür, kapı kolları, zil gibi.
 8. Tahminim en zorlandığımız kural budur. Alışkanlıklarımızı bırakmak zorda olsa önemle üstünde durulması gerekli. Tokalaşma, sarılma gibi yakın temas gerektiren selamlaşmalardan uzak durmak.
 9. Yurtdışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.
 10. Kronik hastalar ve yaşlılar riskli gruba girdiği için soğuk algınlığı belirtiniz varsa uzak durun ve maskenizi mutlaka takın.
 11. Ellerinizle göz, ağız ve burnunuza dokunmayın.
 12. Yurtdışı veya yurtiçinden dönüşte kendinizi izole edin ilk 14 günü evinizde geçirin.
 13. Kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın. Havlu, makyaj malzemesi gibi.
 14. Dengeli beslenmenize özen gösterin. Uyku düzeni önemli ve bol sıvı tüketin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz