İskân Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

Türkiye’de maalesef pek çok konutta iskân sorunu yaşanıyor. Bunun için iyi araştırma yapıp mülkü bütün belgeleri tam olarak satın almalarında fayda var. Özellikle de iskânsız ev almanın riskleri bulunduğu için yeni ev almak isteyen kişilerin mutlaka iskân belgesi sorgulama yapmaları gerekmektedir.

İSKÂN BELGESİ NEDİR?

Müteahhitler yeni konut yapımına başlamadan önce belediyeye başvuruda bulunarak inşaat izni almaktadır. Bu izne göre konut projesi yapılarak tamamlanmak zorundadır. Konutun yapım aşaması bittikten sonra belediye tarafından yapılan denetimler sonrası inşaatın projeye uygun olarak yapıldığının tespit edilmesi sonrasında verilen oturma iznine iskân belgesi adı verilir. Bu ruhsat inşaatın projeye uygun olarak tamamlanmadığı ve hiçbir borcunun bulunmadığı anlamına gelir.

İSKÂN BELGESİ NEREDEN ALINIR?

İskan belgesi inşaatı yapan müteahhit tarafından inşaatın sınırları içerisinde yer aldığı belediyenin İmar Müdürlüğü şubesinde Yapı Kullanma İzni Birimleri tarafından verilmektedir.

İskânı olmayan binalar teknik açıdan tamamlanmamış ve yarım kalan projelerdir. Bu nedenle iskânsız konut almak isteyen kişilerin belirli risklere karşı mutlaka öncesinde araştırma yapması, mümkünse iskânı olan daireleri tercih etmeleri önerilmektedir.

İSKÂN BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

İskân belgesi almak için başvuru belgeleri;

İskân belgesi dilekçesi,

Proje Müellifleri Raporu

Tapu kayıt bilgileri,

13/18 cm boyutlarında hazırlanan cephe fotoğrafları,

Vergi dairesinden alınan ilişki kesme belgesi,

Su dağıtım şirketinden alınan dış kanal belgesi,

Emlak vergisi ve ÇTV borcu yoktur yazısı,

Telekom tarafından verilen olur yazısı,

Yapı Denetim Kuruluşu tarafından hazırlanan rapor,

SSK üzerinden alınacak borcu yoktur yazısı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz