Hangi Masrafı Kiracının Hangi Masrafı Ev Sahibinin Ödemesi Gerekir Merak Ettiğiniz Soruların Cevabı

 

Öncelikle ev sahibi de olsan, kiracı da, olsan üstüne düşen sorumlulukların farkında olmak gerekir. Her iki taraf içinde bu durum geçerlidir. Ev sahibi,’sen oturuyorsun sen yapacaksın.’’ Kiracı da, ’senin evin sen masrafları üstleneceksin.’’ Mantığıyla giderse anlaşmazlıkların çıkması kaçınılmaz olur. Kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan anlaşmazlıkların başında eve yapılan masraflar ve bu masrafları kimin ödeyeceği sorunu yer almaktadır. Peki, hangi masrafı kiracı öder, hangi masrafı ev sahibi öder, kiracılar hangi masrafı kira fiyatından düşebilir?

Kiralanan taşınmaza ilişkin yapılan masraflar konusunda anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. En çok yaşanan sorunların başında ise hangi masrafın kiracı hangi masrafın ev sahibi tarafından ödendiği konusunda yaşanmaktadır.

KİRACILAR HANGİ MASRAFI KİRADAN DÜŞEBİLİR?

Kiracılar tarafından yapılan masrafların bir bölümünü kiradan düşme hakkı bulunmaktadır. Yani önemli olan demirbaştır. Taşınmazın demirbaşı olanlar için yapılan masraflar ev sahibine aittir. Örneğin; konuta pimapen, cam balkon yapılması, duşakabin yapılması, kombi takılması gibi demirbaş ürünler için yapılan masraflar ev sahibine aittir.

Tabii ki öncelikle kiracının ev sahibinden onay alması ve bu onayın ardından tadilat yaptırması gerekir. Acil durumlarda ise bu zorunluluk ortadan kalkar. Örneğin su borusunun patlaması gibi bir durumda kiracı tesisatı acil olarak yaptırmalı ve faturasını alarak ödemiş olduğu parayı kiradan düşebilir.

KİRALIK EVDE KOMBİ ARIZASI KİME AİTTİR, KİRACI MI, EV SAHİBİ Mİ ÖDER?

Kombi evin demirbaşı olduğu için yaşanan arızanın masrafı ev sahibine aittir. Ancak kiracının hatalı kullanımı nedeni ile yaşanan arızalarda masrafın ödemesi konusunda kiracının bu tutarı ödemesi talep edilebilir.

KİRACI HANGİ MASRAFLARI KİRA FİYATINDAN DÜŞEBİLİR?

Ev sahibinin rızası alınarak yapılan konut tadilat giderleri, kombi arıza giderleri, üst kattan yaşanan su sızıntısı giderleri, asansör giderleri, bina dış cephesi gibi binaya ve taşınmaza ait giderler kiracı tarafından ödense dahi kiradan düşülebilir. Ancak konutun kiracının talebine bağlı olarak yaptırılan dekorasyon giderleri ve boya badana gibi işlemlerine ilişkin masrafları kiracı öder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz