Tapu Dolandırıcılığına Dikkat: E-Devlet Tapuda İşlem Güvenliğini Önemli Ölçüde Arttırdı.

Son dönemlerde tapu dolandırıcılıkları arttı. Buna karşı WEB Tapu engeli yararınıza olacak.

Dolandırıcılığa karşı uyaran; Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, ‘’Dolandırıcılık tehlikesine karşı önlem olarak vatandaşların e-Devlet’e girerek ‘Tapu Telefon Bilgileri Beyan’ kısmına cep telefonu numarasını kaydetmesi gerektiğini söyledi.

Adlı, “Vatandaşlarımız taşınmazları üzerinde başlatılan işlemlerden anında haberdar olmak için e-Devlette ‘Tapu Telefon Bilgileri Beyan’ kısmından cep telefonu numarasını kaydetmeli” dedi.

Böylece yapılan işlem bilgileri dışındaysa cep telefonlarına otomatik gönderilecek SMS sayesinde hemen ilgili tapu müdürlüğüyle irtibata geçebileceklerini bildirdi. Türkiye’nin en önemli kamu ağı e-Devlette, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün birçok uygulamasına tek tuşla erişmenin mümkün hale geldiğini belirtti. Ve devam etti.

Vatandaşın “turkiye.gov.tr” web adresinden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü linkine tıkladığında karşısına birçok seçenek çıktığını, bu kapsamda “e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler” başlığında Tapu Bilgileri Sorgulama, Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama, Elektronik Belge Yönetim Sistemi Belge Doğrulama, Tapu Taşınmaz Beyan, Tapu Telefon Bilgileri Beyanı, “Kimlik Doğrulama Hizmetleri” başlığında, Satış İşlemi Başvurusu, Tapu Kayıt Belgesi, Tusaga-Aktif Sistemi Kullanıcı İşlemleri, Web Tapu İşlemleri, “Kuruma Ait İnternet Sitesi Üzerinden Sunulan Hizmetler” başlığında ise Satış İşlemi Başvurusu ve Tapu Kayıt Belgesi seçeneklerinin çıktığını anlattı.

Uygulamanın, tabuda işlem güvenliğini önemli ölçüde arttırdığını belirtti. Adlı, sunulan hizmetlerin en önemlilerinden birinin de taşınmazlar üzerinde başlatılan işlemlerden bilgilendirilmek için hazırlanmış “Tapu Telefon Bilgileri Beyan” seçeneği olduğuna işaret ederek, vatandaşın her konuda olduğu gibi taşınmazların alım ve satımı konusunda da bilgilendirmesinin öncelikle onların yararına olduğunun altını çizerek uyardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz