Emlak Ofisi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor

 

Ülkemizde toplam yatırımların yüzde 60’ını gayrimenkul (emlak) yatırımları oluşturmaktadır. Uzun vadede bakıldığında kazandıran tek yatırım aracı olma özelliğini bu güne kadar hiç kaybetmemiştir. Gelişmiş ülkelerde en seçkin ve itibarlı mesleklerin birini emlakçılık oluşturmaktadır.

 

Gelişmiş Ülkelerde büyük bir oranda emlak müşavirleri, emlak danışmanları tarafından gayrimenkul ile ilgili tüm iş ve işlemler yapılmaktadır. Ülkemizde ise gayrimenkul sektörü uzun yıllar örgütsel ve kurumsal olarak gelişmemiş, sürekli tali yapılan bir iş kolu olarak görülmüştür.

 

Yıllarca birikim yapan insanlarımız, başını sokacak bir ev alırken veya yatırım yaparken, kazandıran bir gayrimenkul alabilmelerini sağlamak veya gayrimenkulü satacak olanları yanıltmamak emlakçıların işidir.

 

Emlak sektörü barınma ve yatırım ihtiyaçlarını kapsayan toplumun bütün bireylerini etkileyen bir sektör olduğu için öğrenme ve gelişmenin de hiç bitmediği bir sektördür. Sürekli değişim ve gelişimde olmak gayrimenkul danışmanlarının işin doğası olarak kabul etmesi gereken bir saha temelidir.

 

Emlak sektöründe çalışan herkesin ben işi öğrendim artık deme lüksü yoktur. Sürekli olarak değişime ayak uyduracak ve kişisel gelişimine katkıda bulunacak her olay ve konuyu takip etmek durumundadırlar. Sadece bir satılık gayrimenkulün hangi zamanlarda satılabileceğine dair tahmin yürütebilmenin veya emlak üzerinde neler değiştirilirse emlak değerinin artacağına dair genel bilgiler bir emlak danışmanı için yeterli değildir.

 

Bu yüzden Gayrimenkul Satışı ve Alışı için Emlak Ofisi seçecek müşterilerin; sürekli eğitimlere katılarak uzmanlaşan, piyasa analizi yaparak güncel kalabilen,  Gayrimenkul Danışmanlığı Belgesi olan Profesyonel bir Sorumlu Emlak Danışmanıyla çalışması gerekir.

 

 

Bir Emlak Ofisinde aranması gereken özellikler:

 

En önemli özellik güvendir!

 Emlakçı olmak kolaydır. İyi, güvenilir, başarılı emlakçı olmak zordur. Bunun için zaman gerekir. Öncelikle bu mesleği yapanlarda girişimcilik ruhuna sahip olmalıdır. Ayrıca satış ve pazarlama konusunda uzmanlaşmış olduğuna inandığınız bir emlakçıyla çalışmanız zaman kaybınızı önlemek açısından da faydalı olacaktır. Bu konuda Mesleki yeterliliğe sahip olup olmadığını da sorgulamak gerekir. Mesleki yeterlilik Belgesine sahip Sorumlu Emlak danışmanıyla çalışmak sizin için her zaman avantaj olacaktır.

 

Doğru fiyatlandırma yapmak!

 Emlak da başarının anahtarlarından birisidir. Hangi il, ilçe, mahallede olursa olsun bir emlakçı tercih edilen olmak ister. Bu istekse emlakçılar arasında rekabetin güçlü olmasını kılıyor. Müşteri memnuniyetine önem veren, gayrimenkulde son trendlere hâkim olan ve başarılı şekilde anılan emlakçıların özelliklerindendir.

İyi iletişim her şeydir!

 Bir müşteriyi analiz etmek çok önemlidir. Onun isteklerini en doğru şekilde yerine getirmek gerekir. Bunun için de iyi bir dinleyici de olunmakta fayda var. Müşteriyle kurulan güçlü iletişim sadece ihtiyaç dâhilin de değil ilerisi içinde iyi yatırımlar yapılmasına mümkün olur. Finans ve sektörle alakalı bilgi sahibi olmak olmazsa olmazlardandır.

 

Profesyonel olmalıdır!

Burada devreye güvenilir olmak giriyor. Nasıl doktorlara, avukatlara, öğretmenlere güvenip söylediklerini uyguluyorsak emlak içinde bu geçerlidir. Teknolojiden yararlanmalı ve son çıkan teknolojik uygulamalardan haberdar olması gerekir. Giyimine özen gösteren, girişimci ruha sahip, disiplinli ve naif olmalıdır. Çözüm odaklı olunmalıdır ki her krizde başarıyla altından kalkabilmelidir. Sürekli kendini geliştiren olduğu yerde saymayan emlak danışmanları her zaman başarı odaklıdır.

 

Sosyal medya kullanımı!

Günümüzde her şey sosyal ağlar üzerinden yapılmaya başlandı. Bu yüzden sosyal medyanın önemi göz ardı edilemez. Bu anlamda sadece müşterilere ve satıcılarınıza ulaşmak, bilgi vermek amaçlanmalıdır. İnsanların sorularını yanıtlayabilecek şekilde bilgilerin internet sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda olmasının faydası var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz