Konya Karapınar da 4500 Fidan Projesi

ANKARA, (DHA)-ORMAN Genel Müdürlüğü’nce (OGM), kurak ve yarı kurak alanlarda ağaçlandırma çalışmaları kapsamında Konya’nın Karapınar ilçesinde 13 farklı türde 4 bin 500 adet fidan dikimi yapıldı. OGM’den yapılan yazılı açıklamada, kuraklıkla mücadele kapsamında Düzce Üniversitesi ile ‘İç Anadolu Kurak Saha Ağaçlandırmalarında Yavaş Salınımlı Su Uygulamasının Fidan Tutma ve Büyüme Başarısına Etkisi Uygulama Projesi’ uygulandı.

 

Proje kapsamında Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP) ve Konya Orman Bölge Müdürlüğü arasında yapılan protokolde, Konya Karapınar ilçesindeki 3,7 hektar alana ‘Bitki Destek Üniteleri’ uygulaması yapıldığı belirtildi. “Fidanların su ihtiyacını düzenli olarak karşılamayı sağlayan, toprak yüzeyini örterek güneş ışınlarının sebep olduğu buharlaşmayı engelleyip toprağın su kaybını önleyen ve bitkinin etrafında oluşabilecek rekabetçi bitkiler önleyen Bitki Destek Üniteleri (Yavaş Salınım Su Sistemi) aynı zamanda yerleştirildiği alanda rüzgâr gibi etkenlerle toprağın taşınmasını da engelliyor.’’ Dendi.

Türkiye’de ilk kez uygulanan proje devamında ekilen tüm fidanların toprak ve iklim çeşidinde yaşam oranları incelenecek, yetişme ortam koşullarına göre fidanların 1,2 ve 3’üncü yaşlarındaki durumları kıyaslanacak” denildi.

 

Ayrıca Konya Karapınar ilçesinde uygulanan ‘Bitki Destek Üniteleri’ kapsamında ‘karaçam, kızılçam, badem, mahlep, iğde, sedir, tuz çalısı, aylantus, alıç, mavi servi, ahlat, akasya, zerdali’ olmak üzere toplam 4 bin 500 adet fidan dikimi yapıldı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz