Akşehir Taş Eserler Müzesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından video konferans yöntemiyle açıldı

Restorasyonu tamamlanan Akşehir Taş Medrese – Taş Eserler Müzesi’nin açılışı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Bunun dışında Cumhurbaşkanımız Tunceli Müzesi ve Bursa Türk-İslam Müzesi açılış törenine canlı bağlantı ile katıldı.

Akşehir Taş Eserler Müzesi için yaklaşık 5 milyon liranın üzerinde kaynak kullanıldığını aktaran Erdoğan, “Hükümetlerimiz döneminde ülkemizin demokrasisine ve kalkınmasına çok büyük katkılar sağlarken, medeniyet ve kültür davamızda aynı mesafeyi kat edemediğimizi görmenin üzüntüsü içindeyim. Bakan Yardımcımız Nadir Alparslan’ın bulunduğu Konya’nın Akşehir ilçesine önemli bir müze kazandırıyoruz. Akşehir Taş Eserler Müzesi, Selçuklu döneminden kalma 770 yıllık geçmişe sahip medrese, türbe, imaret, çeşmeden oluşan, bir dönem darüşşifa olarak da muazzam bir tarih hazinesidir” dedi.

Proje 2013 yılında restorasyonuna başlanan müze 2020 yılında tamamlanıp halkımızın ziyaretine sunulmuştur.

TAŞMEDRESE

Konya Akşehir’de XIII. yüzyılın ortasında inşa edilen medrese.

Esasının medrese, mescid, türbe, hankah, imaret ve çeşmeden meydana gelen bir külliye olduğu bilinmekle birlikte külliyeden yalnızca Taşmedrese ile mescid ve türbe ayakta kalabilmiştir. Medrese taçkapısı üzerindeki üç satırlık Arapça kitâbeye göre 648 (1250) yılında II. Keyhusrev’in oğlu II. Keykâvus’un hükümdarlığı zamanında Selçuklu Veziri Emîridâd Sâhib Ata Fahreddin Ali tarafından yaptırılmıştır. Bugün yıkılmış olan hankahın 659 (1261) tarihini veren inşa kitâbesiyle mermer taçkapısına ait bazı taşlar Taşmedrese’de bulunmaktadır. Halk arasında Halkalı Medrese adıyla da bilinen yapı çeşitli tarihlerde geçirdiği restorasyon ve düzenlemelerin ardından 1965’te arkeoloji müzesi olarak ziyarete açılmış, 1986’da tekrar onarıma alınmak üzere kapatılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz